Cine este un Data Scientist? Ce fac ei? - Descrierea postului

Publicat: 2021-08-15

Cuprins

Introducere

Știința datelor nu se referă doar la procesarea și interpretarea datelor pentru a construi soluții de afaceri inovatoare. Acesta combină matematica, statistica, informatica și știința informației pentru a captura, procesa, analiza și menține date și pentru a comunica constatările acestora. Ca atare, oamenii de știință ai datelor adună date din surse disparate, le curăță și le organizează și le analizează pentru a găsi modele și tendințe ascunse. Următorul pas este vizualizarea eficientă a tiparelor în moduri care să fie inteligibile atât pentru membrii tehnici, cât și pentru cei non-tehnici ai unei organizații. Directorii de afaceri folosesc aceste tendințe pentru a lua decizii bazate pe date și acționabile.

În esență , descrierea postului unui cercetător de date se referă la rezolvarea problemelor reale ale unei companii pe baza datelor în timp real, folosind o combinație diversă de instrumente, concepte și algoritmi avansati.

Deoarece datele sunt folosite de toate industriile acum, rolul unui cercetător de date devine din ce în ce mai important în toate sectoarele. De fapt, oamenii de știință de date și rolurile conexe reprezintă un procent semnificativ de postări de locuri de muncă pe platforme precum LinkedIn și Indeed.

Angajatorii fruntași pentru rolul de Data Scientist

Sectoarele IT, comerțul electronic, comerțul cu amănuntul, marketingul și sectorul bancar și financiar sunt principalii angajatori ai cercetătorilor de date și ai analiștilor de date. Companiile din aceste domenii folosesc adesea date cu scopul de a înțelege comportamentul, nevoile și punctele dure ale publicului țintă și de a dezvolta soluții inovatoare pentru a le satisface. În afară de aceste sectoare, petrolul, gazele, telecomunicațiile și transportul valorifică și datele mari pentru a crea soluții personalizate pentru utilizatorii țintă.

Alte departamente care angajează oameni de știință în date sunt:

  • NHS
  • Birourile guvernului
  • Instituții de cercetare și universități

Rolurile și responsabilitățile unui cercetător de date

Oamenii de știință în date sunt experți în date cu abilități tehnologice foarte avansate pentru a procesa, analiza și interpreta volume mari de date complexe. Sarcina lor este să identifice domeniile cheie cu probleme ale unei companii și să aprofundeze date pentru a găsi răspunsuri la întrebările relevante și pentru a stimula inovația. Sunt comunicatori de date de bază cu abilități analitice excelente, care se concentrează pe furnizarea de rezultate tangibile.

Rolurile și responsabilitățile Data Scientist includ:

  • Identificați surse credibile pentru a valorifica datele în volume mari.
  • Construirea de modele predictive și algoritmi ML avansați.
  • Efectuați investigarea datelor și analiza exploratorie a datelor pentru a verifica datele.
  • Prezentarea constatărilor prin tehnici adecvate de vizualizare a datelor.
  • Lucrați îndeaproape cu inginerii de date, analiștii de date și analiștii BI pentru a găsi și a propune soluții eficiente la provocările de afaceri.

Abilități și calificări necesare pentru a fi un Data Scientist

Următoarele sunt criteriile de eligibilitate care se potrivesc fișei postului de data scientist:

Calificari educationale:

  • Trebuie să aibă o diplomă de licență/BA în domeniul Informatică/Inginerie software/Știința informației/Matematică.
  • Trebuie să aibă o diplomă postuniversitară/certificare în știința datelor/învățare automată.

Alte cerinte:

  • Experiență documentată de a fi angajat ca analist de date sau cercetător de date într-o organizație de renume.
  • Experiență vastă în extragerea datelor și vizualizarea datelor.
  • Cunoștințe în SQL, Python, R, Java, C++ și Scala.
  • Experiență în utilizarea instrumentelor de inteligență precum Tableau și a cadrelor de date mari precum Spark, Hadoop, Cassandra etc.
  • Trebuie să posede o atitudine de rezolvare a problemelor și de gândire analitică.

Programul de lucru al unui Data Scientist

De obicei, programul de lucru al unui cercetător de date și echilibrul dintre viața profesională și viața privată în funcție de organizația angajatorului. În timp ce orele de lucru obișnuite includ o tură de 9-10 ore, cinci zile pe săptămână, li se poate cere să lucreze suplimentar la proiecte cu prioritate ridicată și sensibile la timp. Oamenii de știință de date lucrează într-un mediu de birou și unele companii chiar le permit să lucreze de la distanță.

Cât câștigă un Data Scientist?

Salariul unui cercetător de date depinde de experiența sa de muncă. Pentru cei proaspăt, salariul variază între 4-7 lakhs pe an. Cu experți experimentați, poate crește până la 15 lakhs pe an și mai mult. În afară de CTC, oamenii de știință din date se bucură și de diverse alte beneficii, inclusiv scheme de pensii, bonusuri de performanță și reținere, asigurări medicale și de viață etc.

Factori precum locația companiei, calificările educaționale și sectorul de afaceri determină salariul unui cercetător de date. Ceea ce este cel mai interesant la o carieră în știința datelor este că oferă oportunități extraordinare de învățare și creștere.

Experienta de munca necesara pentru a fi Data Scientist

Înainte de a începe un loc de muncă cu normă întreagă ca cercetător de date, puteți încerca stagii în firme de renume. Puteți face acest lucru imediat după finalizarea cursului de licență. Dacă aveți abilitățile și calificările potrivite, puteți ajunge să ocupați roluri de nivel de intrare în întreprinderi mici și mijlocii.

În afară de stagii, platforme precum Topcoder și Kaggle găzduiesc hackathoane de codare și știință a datelor. Aceste competiții sunt ideale pentru identificarea talentelor emergente. În plus, trebuie să urmăriți în mod activ conferințele/evenimentele despre știința datelor și tehnologie. Acestea sunt oportunități excelente pentru crearea de rețele și extinderea cunoștințelor în domeniu. Cine știe, s-ar putea chiar să atragi privirile unui potențial angajator în astfel de evenimente!

Creșterea carierei unui Data Scientist

Creșterea carierei unui om de știință de date se bazează pe cât de repede se poate învăța abilitățile relevante necesare pentru a analiza și interpreta seturi mari de date. Scara de creștere începe de la a fi un analist de date asociat și merge până la rolul de cercetător șef de date. După aceea, prima promovare se ridică la rolurile senior de știință a datelor din cadrul companiei, implicând în principal managementul și supravegherea specialiștilor și analiștilor juniori de date.

Timpul mediu în care se poate aștepta să fie promovat este de 2-5 ani, în funcție de performanță. După cinci ani, puteți trece la posturi de nivel superior într-o companie.

Oamenii de știință de date își pot lansa, de asemenea, startup-urile după ce au câștigat suficientă experiență. Există o piață în plină expansiune pentru aplicațiile și serviciile bazate pe AI/ML. Dacă îți place mediul academic, poți trece la roluri mai orientate spre cercetare în știința datelor.

Master Data Science cu upGrad

Dacă sunteți pasionat să deveniți un om de știință a datelor, upGrad are o gamă întreagă de cursuri de știință a datelor potrivite atât pentru cei care sunt în stare de știință, cât și pentru profesioniști. Puteți consulta unele dintre cursurile lor de top - Master of Science în Data Science (LJMU) , Programul de certificat profesional în Știința datelor pentru luarea deciziilor în afaceri (IIM Kozhikode) și Programul de certificat avansat în Știința datelor (IIIT Bangalore) .

Predate de instructori experți ai institutelor de top, aceste cursuri vă vor ajuta să dobândiți stăpânirea conceptelor teoretice ale științei datelor, încurajând, de asemenea, să lucrați la proiecte din lumea reală. Toți studenții primesc asistență în carieră de 360 ​​de grade, mentorat dedicat și oportunități de plasare la firme consacrate din țară.

Concluzie

Până acum, importanța cercetătorilor de date în scenariul economic actual trebuie să vă fie destul de clară. De la înțelegerea alegerilor consumatorilor până la modul în care compania poate fi mai rezistentă la mediu - munca unui cercetător de date se învârte în jurul găsirii de modele care rezolvă problemele cu care se confruntă orice afacere în moduri cele mai imaginative și inovatoare. Datorită cerințelor în creștere din industrie și lipsei puternice de profesioniști calificați în știința datelor, puteți câștiga cu ușurință un salariu de șapte cifre ca om de știință a datelor.

Concluzia - există o mulțime de oportunități de creștere în acest domeniu. Așadar, obțineți o diplomă în știința datelor și trageți după stele!

Care este o abilitate de care are nevoie obligatoriu un cercetător de date?

Învățarea automată este o abilitate de bază pe care trebuie să o aveți ca om de știință a datelor. Această abilitate este necesară pentru a construi modele predictive pentru rezolvarea problemei unei companii. Trebuie să integrați algoritmi în învățarea automată pentru a prezice o posibilitate viitoare pentru companii pe baza datelor din trecut.

Pot deveni singur cercetător de date?

Pentru a deveni un om de știință a datelor, trebuie să aveți calificări de educație profesională de la instituții recunoscute. Cu toate acestea, puteți dobândi abilități suplimentare pentru a vă îmbunătăți abilitățile de cercetător al datelor. De exemplu, puteți lua cursuri online pentru limbaje de codare sau programare precum SQL, Java sau python. Poti opta si pentru diplome de asociat.

Cât timp durează să înveți știința datelor de la zero?

Perioada ideală este un curs întreg de 2-3 ani. Cu toate acestea, au fost organizate câteva cursuri de pregătire care durează doar 12 săptămâni pentru a vă oferi informații esențiale despre știința datelor. Prin participarea la aceste tabere de pregătire, puteți deveni un analist de date neofit și puteți ajunge în roluri de asistent în departamentul de analiză a datelor al companiilor.