Care este descrierea postului de director de vânzări? [Abilități necesare pentru a fi director de vânzări]

Publicat: 2021-05-21

Aspirați să deveniți director de vânzări? Atunci ai ajuns la locul potrivit.

În articolul următor, vom vorbi despre fișa postului de director de vânzări și vom înțelege traiectoria de carieră a acestui domeniu. Veți învăța, de asemenea, ce ar trebui să faceți pentru a începe cel mai eficient o carieră în acest domeniu.

Cuprins

Descrierea postului de director de vânzări

Un director de vânzări este responsabil pentru stimularea vânzărilor de produse sau servicii ale companiei, căutând perspective și urmărind oportunități de vânzare. Ei trebuie să genereze clienți potențiali, să efectueze apeluri de vânzări și să actualizeze baza de date CRM.

Directorii de vânzări trebuie să se întâlnească cu clienții noi și existenți ai organizației lor. Un director de vânzări trebuie să construiască relații cu clienții, să urmărească clienți potențiali și să închidă vânzări. Ei trebuie să stabilească obiective de vânzări și să dezvolte strategii pentru a le atinge.

Ei sunt responsabili pentru generarea de clienți potențiali și cercetarea potențialilor. Un director de vânzări trebuie să contacteze clienții potențiali și existenți prin e-mail, în persoană și la telefon, în funcție de cerințele industriei și ale organizației. De exemplu, un director de vânzări din sectorul de retail ar putea întâlni clienții în persoană, în timp ce un director de vânzări pentru un produs digital i-ar putea contacta mai mult prin e-mail.

Ei trebuie să facă cercetări amănunțite despre industria lor și produsele lor, astfel încât să poată face față întrebărilor și întrebărilor clienților. Cu toate acestea, trebuie să fie, de asemenea, pregătiți să gestioneze plângerile clienților, deoarece interacționează direct cu aceștia și sunt de obicei canalul preferat pentru ca un client să contacteze compania.

Un director de vânzări trebuie să pregătească și să trimită oferte și propuneri. De asemenea, li se cere să gestioneze procesul de vânzare prin soluții specifice de vânzare. Prin urmare, trebuie să cunoască bine programele software de vânzări și CRM.

Ei trebuie să construiască și să mențină o bază de date CRM (Customer Relationship Management) pentru organizația lor. Un director de vânzări participă la întâlniri regulate și este responsabil pentru îndeplinirea obiectivelor de vânzări zilnice, săptămânale și lunare.

Ei trebuie să participe în numele companiei la conferințe și expoziții și să creeze recenzii frecvente cu date de vânzări și financiare. Directorii de vânzări colaborează cu membrii echipei și se asigură că ating obiectivele de vânzări ale echipei.

Aceștia trebuie să identifice produse noi și îmbunătățiri ale produselor rămânând la curent cu tendințele din industrie și activitățile concurenței.

Care sunt orele și condițiile de lucru pentru un director de vânzări?

De obicei, un director de vânzări lucrează în orele tradiționale de birou. Cu toate acestea, locul de muncă ar putea impune ca aceștia să facă ore suplimentare ocazional. În funcție de industria organizației, o execuție de vânzări ar trebui, de asemenea, să călătorească frecvent pentru a întâlni potențiali clienți.

Un alt motiv pentru care directorii de vânzări trebuie să călătorească este să participe la conferințe și expoziții în numele organizației lor. Ei trebuie să participe la evenimente de networking și să stabilească rețele personale prin participarea la societăți profesionale.

Profilul postului de director de vânzări: abilități necesare

Un director de vânzări trebuie să fie competent în mai multe domenii. Ei își reprezintă compania în diverse domenii, astfel încât companiile caută candidați cu înaltă calificare și calificare pentru acest rol.

Datorită naturii unice a acestui rol, abilitățile soft joacă un rol vital în determinarea competenței unui profesionist. Fără abilitățile soft necesare, ar fi foarte dificil pentru un director de vânzări să facă orice progres profesional.

Profilul obișnuit al postului de director de vânzări necesită ca candidatul să aibă următoarele abilități:

1. Comunicare

Majoritatea succesului unui director de vânzări depinde de modul în care comunică cu potențialii lor, clienții existenți și membrii echipei. Prin urmare, a avea abilități puternice de comunicare este vitală pentru orice director de vânzări. Aceasta include și abilitățile interpersonale care determină cât de bine se comportă o persoană cu diferiți oameni.

2. Prezentare

Directorii de vânzări ar trebui să știe să-și prezinte ideile și să-și prezinte produsele (sau serviciile) în mod eficient. Abilitățile de prezentare contează foarte mult pentru acest rol, deoarece un argument de vânzare poate face sau distruge un prospect. Abilitățile bune de prezentare îi ajută să-și prezinte produsele către potențiali clienți și să își maximizeze șansele de a genera mai multe vânzări.

3. Munca în echipă

În cele mai multe cazuri, directorii de vânzări lucrează în echipă. Ei lucrează împreună pentru a atinge obiectivele de vânzări zilnice, săptămânale și lunare ale organizației. Prin urmare, un director de vânzări trebuie să aibă abilități puternice de lucru în echipă. Ar trebui să știe să-și motiveze echipa, să colaboreze cu ei la proiecte și să mențină spiritul sportiv la locul de muncă.

5. Cercetare

Un director de vânzări trebuie să știe cum să efectueze cercetări adecvate. Ei trebuie să fie la curent cu cele mai recente tendințe din industrie și să urmărească îndeaproape ceea ce fac concurenții lor. Din aceste motive, abilitățile puternice de cercetare sunt vitale pentru acest rol.

Citește: De ce este nevoie pentru un proaspăt pentru a obține un loc de muncă în vânzări?

Cum să devii director de vânzări?

Rolul unui director de vânzări este unul destul de provocator. Ei trebuie să se întâlnească cu noi potențiali, să genereze clienți potențiali, să urmărească clienții potențiali existenți și să atingă obiectivul de vânzări al organizației lor.

Acest rol necesită, de asemenea, ca un profesionist să dezvolte mai multe abilități soft, inclusiv comunicare și lucru în echipă. Învățarea și dezvoltarea acestor abilități dintr-o dată poate fi destul de dificilă.

În plus, dezvoltarea abilităților soft necesită efort suplimentar. Aveți nevoie de îndrumări și strategie adecvate pentru a învăța aceste abilități și pentru a deveni un director de vânzări competent. Cea mai bună modalitate de a parcurge acest proces este obținerea unui curs pe acest subiect.

Urmărirea unui curs vă va ajuta să învățați conceptele și abilitățile necesare rapid și eficient. Vă va oferi un curriculum structurat, astfel încât să vă puteți planifica studiile în mod corespunzător și să vă asigurați că învățați totul pas cu pas.

Finalizarea unui curs de vânzări vă va ajuta, de asemenea, să vă evidențiați printre colegii dvs. și să vă ușurați să urcați pe scara corporativă. Companiile preferă candidați calificați pentru funcții de conducere și, în calitate de profesionist certificat, ați deveni alegerea preferată pentru ei.

La upGrad, oferim o certificare PG garantată de locuri de muncă în vânzări . Este un program excelent pentru oricine dorește să urmeze o carieră în vânzări.

Mai multe despre programul nostru

Certificarea noastră PG în vânzări legată de locuri de muncă este un program de 6 luni și vine cu o plasare asigurată pe durata programului. Am creat acest program pentru proaspeții absolvenți și debutanți care doresc să învețe abilități și strategii de vânzări la cerere.

Programul vă învață toate abilitățile și subiectele necesare în vânzări:

  • Abilități interpersonale și de comunicare
  • Prospectarea conducerii
  • Managementul contului
  • Gândire structurată și rezolvare de probleme
  • Generarea de lead-uri
  • Adaptabilitate la Schimbare
  • Managementul comportamental
  • Managementul productivității
  • Munca în echipă și Leadership

După finalizarea acestui program, puteți aplica pentru roluri de vânzări în diverse industrii, cum ar fi FMCG, Edutech, Fintech, etc. Cursul necesită doar să fiți absolvent în orice disciplină pentru a fi eligibil să aplicați.

Programul oferă peste 160 de ore de învățare prin sesiuni live, videoclipuri, prelegeri și teme. Vor fi, de asemenea, sesiuni dedicate de antrenament soft-skill.

În timpul programului, ai avea un mentor dedicat care te va ajuta să rezolvi îndoielile și să înveți eficient diferitele subiecte. Veți avea opțiunea de a învăța jargon specific industriei, în funcție de planurile și aspirațiile dvs. de carieră.

Cursul oferă, de asemenea, probe simulate în care obțineți experiență despre cum să performați în timpul muncii și interviurilor.

Concluzie

Directorii de vânzări sunt coloana vertebrală a unei companii. Ei stimulează creșterea și sunt responsabili pentru generarea de venituri pentru organizația lor prin atingerea obiectivelor de vânzări.

Ei lucrează în echipă, contactează potențiali clienți, urmăresc clienții potențiali existenți și își reprezintă compania în evenimente profesionale. Cu siguranță, rolul lor necesită mult efort și dăruire. Dacă sunteți interesat să urmați o carieră ca director de vânzări, vă recomandăm să urmați cursul pe care l-am menționat în secțiunea anterioară. Puteți afla mai multe despre aceasta aici: Certificare PG legată de locuri de muncă în vânzări .

Aterizează la locul de muncă visat

Deveniți director de vânzări
Aplica acum