Descrierea postului de Data Scientist – Ghid de muncă

Publicat: 2022-06-21

Căutarea specializării într-o singură ramură nu mai este ceea ce organizațiile caută de la indivizi. Abilitatea de a jongla cu mai multe responsabilități cu un spectru larg de competențe este necesară pentru a trece pe piața competitivă STEM. Data Science este un sector multidisciplinar care combină știința și cunoștințele din industrie pentru a aduce valoare afacerilor cu date relevante și structurate.

Un Data Scientist își face drum prin grămezi de date nestructurate pline de zgomot, ajutând companiile să culeagă informații valoroase din acestea. Astăzi, colectarea datelor este semnificativă pentru a evalua comportamentul utilizatorilor și pentru a oferi soluții relevante la preocupările acestora. Cu toate acestea, deși colectarea datelor este ușoară, navigarea prin ele pentru a scoate informații relevante este la fel de dificilă pe cât pare. Un Data Scientist reușește de unul singur să simplifice colectarea și analiza datelor, fiind, prin urmare, una dintre cele mai căutate opțiuni de carieră la nivel global.

Percepând eficiența tehnică a acestui domeniu, fișa postului Data Scientist se concentrează enorm pe abilități tehnice, abilități analitice și experiență. Continuați să citiți pentru a afla mai multe despre descrierea postului și ghidul postului Data Scientist.

Obțineți certificare în știința datelor de la cele mai bune universități din lume. Învață programe Executive PG, programe avansate de certificat sau programe de master pentru a-ți accelera cariera.

Cuprins

Ce este Data Science?

Data Science este o compilație de mai multe discipline științifice, care lucrează împreună pentru a culege perspective tehnologice. Data Science combină abilitățile de programare, statisticile, expertiza în domeniu și abilitățile analitice pentru a culege informații valoroase din tone de date. Datele acumulate de o afacere de la persoane fizice sunt sub formă nestructurată. O persoană care lucrează ca Data Scientist poate analiza informații utile prin aceste formulare de date nestructurate.

Data Science folosește mai multe instrumente pentru a realiza ceea ce este necesar, deoarece datele înainte de a fi utilizate de directorii de afaceri, datele trebuie să aibă o formă consumabilă. Oamenii de știință de date își fac drum prin seturi mari de date în timp real pentru a studia, a găsi modele, a le curăța, a le organiza și apoi a le remodela într-un format consumabil pe care atât profesioniștii din tehnologie, cât și cei non-tehnologici îl pot înțelege cu ușurință. În plus, datele de încredere sunt utilizate într-o gamă largă de aplicații.

Semnificația rolului unui Data Scientist îl face una dintre cele mai solicitate și mai profitabile opțiuni de carieră.

Rolurile și Responsabilitățile Data Scientist

Oamenii de știință de date trebuie să se încadreze atât în ​​domeniile tehnologice, cât și în cele non-tehnologice. Prin urmare, responsabilitățile lor se extind în mai multe sectoare. În timp ce cunoștințele despre Data Science explică multe despre profilul său de muncă, există diverse alte roluri și responsabilități specifice pe care un Data Scientist poate avea de jonglat.

  • Management: Rolul unui Data Scientist se adaugă managementului prin contribuțiile sale semnificative bazate pe date la îmbunătățirea și împingerea companiei către oportunități mai bune. Persoana aflată în funcție este responsabilă pentru consolidarea abilităților tehnice ale unei mărci.
  • Analiză: Oamenii de știință de date lucrează într-o poziție înaltă, gestionând modele statistice complexe pentru a evalua colectarea datelor, a înțelege tendințele, apoi le utilizează pe cele mai profitabile, în conformitate cu informațiile privind aplicarea cu succes a acestora în modelul de afaceri.
  • Planificare: Vizualizarea datelor este un aspect semnificativ al rolului unui Data Scientist. Vizualizarea datelor ajută la furnizarea informațiilor obținute. Planificarea vizualizării pentru o reprezentare simplă, consumabilă a datelor este necesară pentru a o folosi. Planificarea include, de asemenea, munca în echipă cu alte roluri, cum ar fi ingineri de date, analiști și analiști de afaceri pentru a compila rapoarte cu cea mai mare precizie.
  • Cooperare: Lucrul în calitate de Data Scientist vă conduce să lucrați în jurul oamenilor din domeniul tehnologiei și al celor non-tech. În calitate de Data Scientist, rolul vă cere să mențineți o relație între aceste părți pentru o planificare și implementare cuprinzătoare.

Importanța cercetătorilor de date pe piața actuală

Apariția datelor mari la nivel mondial atrage nenumărate oportunități pentru persoanele care caută o carieră ca Data Scientists. Fiind unul dintre cele mai importante spații tehnologice, SUA se confruntă cu o creștere exponențială a numărului de oportunități Data Scientist oferite pe piața tehnologică. Raportul LinkedIn privind locurile de muncă emergente din 2020 a marcat Data Science pe locul 3, deoarece rolul a înregistrat o creștere anuală de 37%.

În timp ce graficul oportunităților continuă să crească, piața se confruntă cu o lipsă de oameni în rolul Data Scientists . Cu toate acestea, cererea de Data Scientists din întreaga lume crește vertiginos. Astfel, profesioniștii trebuie să își perfecționeze abilitățile pentru a rămâne relevanți pe piața muncii actuală.

Urmărirea unei cariere ca Data Scientist: Noțiuni de bază

Pe măsură ce cererea de Data Scientists continuă să crească, instituțiile de învățământ oferă diverse cursuri de specializare în știința datelor pentru a instrui cursanții spre o carieră de succes STEM. Iată cum puteți urma o carieră de Data Scientist:

  • Fiind un rol bazat pe tehnologie, aspiranții la știința datelor dețin o diplomă STEM. Prin urmare, finalizarea diplomei de licență în domeniul relevant, de exemplu, licență sau licență în informatică, matematică, tehnologia informației sau inginerie software, este o necesitate.
  • Sunt importante certificările și diplomele suplimentare în Data Science sau Machine Learning.
  • Participarea la stagii de practică, hackathon-uri și alte evenimente de programare.
  • CV-ul dvs. trebuie să prezinte o vastă experiență ca analist de date sau cercetător de date.
  • Cunoașterea limbajelor de programare este esențială.
  • Finalizarea unui program de master în disciplină nu este obligatorie, dar poate adăuga valoare CV-ului tău.

Abilitati cerute

Data Scientist este un rol solicitant, care necesită o serie de abilități și calificări necesare pentru a se potrivi criteriilor de eligibilitate din fișa postului Data Scientist, cum ar fi:

  • Învățare automată/ Învățare profundă
  • Cloud Computing
  • Vizualizarea datelor
  • Principiile informaticii
  • Exploatarea datelor
  • Analize statistice
  • Statistică și probabilitate
  • Cadrul Big Data
  • Instrumente de inteligență
  • Managementul bazei de date

Alături de aceste abilități tehnice, rolul unui Data Scientist necesită foarte mult abilități soft specifice necesare pentru a trece prin procesul de selecție. Abilități analitice, comunicare eficientă, abilități de rezolvare a problemelor, intuiție în afaceri, gândire critică, leadership și curiozitate sunt unele dintre cele mai importante abilități pe care trebuie să le posede un Data Scientist.

Consolidează-ți CV-ul cu o certificare profesională

Pe lângă setul de abilități și experiență adecvate, CV-ul tău poate străluci mult mai strălucitor cu adăugarea certificării profesionale în știința datelor de la Universitatea din Maryland, o universitate de top din SUA. oferit de principalul portal educațional upGrad. Cursul este conceput special pentru cursanții care doresc să-și consolideze cariera în știința datelor ca oameni de știință ai datelor, analiști și multe altele.

Programul este organizat sub îndrumarea experților profesioniști din industrie și a facultății cu experiență pentru a acorda abilități solicitate studenților care nu au avut ocazia să dobândească abilități de știință a datelor prin eforturile lor educaționale anterioare. Certificarea este creată atât pentru studenți, cât și pentru profesioniști care lucrează, iar programul de învățare flexibil al upGrad oferă libertatea de a învăța în propriul ritm.

Cu o bază de învățare de peste 40.000 de studenți din peste 85 de țări, upGrad extinde cu mândrie programe de certificare ca acestea pentru a instrui cursanții să fie lideri în industrie, nu adepți. Cel mai bun conținut din clasă, proiecte practice, asistență pentru studenți 24/7 și asistență în carieră sunt beneficii suplimentare pe care cursanții le pot obține prin intermediul platformei. Vizitați upGrad pentru a afla mai multe!

Concluzie

Până acum, trebuie să fi înțeles importanța, complexitățile și diversele cerințe de a pune un loc de muncă ca Data Scientist pe piață. Din păcate, cea mai căutată carieră se confruntă cu o secetă a angajaților, dar aceasta este o veste bună pentru mulți oameni care doresc să își angajeze un loc de muncă în industrie. Setul potrivit de abilități, un CV puternic și cunoștințe de domeniu vă pot ajuta să treceți pe piața competitivă.

Este Data Scientist un job popular?

Digitalizarea în creștere prin penetrarea și adoptarea crescută a serviciilor digitale în fiecare sector creează volume enorme de date. Necesitatea de a accesa date nestructurate și de a aduce o perspectivă valoroasă din acestea este ceea ce se specializează oamenii de știință în date. Alături de analiștii de date, oamenii de știință folosesc o combinație de metode statistice și de calcul pentru a diseca datele și a extrage modele semnificative din acestea. Astfel, sunt la mare căutare.

Data Scientist este o carieră dificilă?

Un Data Scientist se ocupă de diverse aspecte tehnice pentru a valorifica structurile enorme de date. Prin urmare, o înțelegere aprofundată a diferitelor cerințe tehnice poate fi foarte dificilă. Dar aptitudinile și experiența potrivite sunt suficiente pentru a crește în domeniu!

Care țară oferă cel mai mare salariu cercetătorilor de date?

SUA se află în fruntea listei țărilor care oferă cel mai mare salariu cercetătorilor săi de date, care sunt motivați să-și folosească abilitățile tehnice în conducerea organizațiilor cu competență. Compensația anuală oferită cercetătorilor de date care lucrează în SUA este de 120.000 USD, comparativ mai mare decât în ​​alte locuri. Salariul depinde de nivelul de abilități și experiențe pe care le aduce o persoană.