Co to jest opis stanowiska kierownika sprzedaży? [Umiejętności wymagane do bycia kierownikiem sprzedaży]

Opublikowany: 2021-05-21

Czy aspirujesz do zostania dyrektorem sprzedaży? W takim razie trafiłeś we właściwe miejsce.

W następnym artykule omówimy opis stanowiska kierownika sprzedaży i zrozumiemy trajektorię kariery w tej dziedzinie. Dowiesz się również, co należy zrobić, aby jak najefektywniej rozpocząć karierę w tej dziedzinie.

Spis treści

Opis stanowiska kierownika sprzedaży

Dyrektor ds. sprzedaży jest odpowiedzialny za kierowanie sprzedażą produktów lub usług firmy poprzez wyszukiwanie potencjalnych klientów i wykorzystywanie okazji sprzedaży. Muszą generować leady, wykonywać rozmowy sprzedażowe i aktualizować bazę danych CRM.

Kierownicy sprzedaży muszą spotkać się z nowymi i dotychczasowymi klientami swojej organizacji. Kierownik sprzedaży musi budować relacje z klientami, pozyskiwać leady i finalizować sprzedaż. Muszą wyznaczyć cele sprzedażowe i opracować strategie, aby to osiągnąć.

Są odpowiedzialni za generowanie leadów i badanie perspektyw. Dyrektor ds. sprzedaży musi kontaktować się z potencjalnymi i obecnymi klientami przez e-mail, osobiście i przez telefon, w zależności od wymagań branży i organizacji. Na przykład dyrektor ds. sprzedaży w sektorze detalicznym może osobiście spotykać się z klientami, podczas gdy dyrektor ds. sprzedaży produktu cyfrowego może częściej kontaktować się z nimi przez e-mail.

Muszą przeprowadzić dokładne badania swojej branży i produktów, aby móc odpowiadać na pytania i zapytania klientów. Muszą być jednak również przygotowani na rozpatrywanie skarg klientów, ponieważ kontaktują się z nimi bezpośrednio i są zwykle preferowanym kanałem kontaktu klienta z firmą.

Kierownik ds. sprzedaży musi przygotować i wysłać wyceny i propozycje. Są również zobowiązani do zarządzania procesem sprzedaży poprzez określone rozwiązania sprzedażowe. Dlatego muszą być dobrze zaznajomieni z oprogramowaniem sprzedażowym i CRM.

Muszą zbudować i utrzymywać bazę danych CRM (Customer Relationship Management) dla swojej organizacji. Kierownik sprzedaży uczestniczy w regularnych spotkaniach i jest odpowiedzialny za realizację dziennych, tygodniowych i miesięcznych celów sprzedażowych.

Muszą uczestniczyć w imieniu firmy w konferencjach i wystawach oraz tworzyć częste recenzje z danymi sprzedażowymi i finansowymi. Kierownicy sprzedaży współpracują z członkami zespołu i zapewniają osiągnięcie celów sprzedażowych zespołu.

Muszą identyfikować nowe produkty i ulepszenia produktów, będąc na bieżąco z trendami w branży i działaniami konkurencji.

Jakie są godziny i warunki pracy kierownika sprzedaży?

Zwykle kierownik sprzedaży pracuje w tradycyjnych godzinach pracy. Jednak praca może wymagać od nich od czasu do czasu pracy w nadgodzinach. W zależności od branży organizacji, realizacja sprzedaży musiałaby również często podróżować, aby spotkać się z potencjalnymi klientami.

Innym powodem, dla którego kierownicy sprzedaży muszą podróżować, jest uczestnictwo w konferencjach i wystawach w imieniu ich organizacji. Muszą brać udział w wydarzeniach networkingowych i tworzyć osobiste sieci, uczestnicząc w stowarzyszeniach zawodowych.

Profil stanowiska kierownika sprzedaży: wymagane umiejętności

Kierownik ds. sprzedaży musi być biegły w wielu dziedzinach. Reprezentują swoją firmę w różnych obszarach, dlatego firmy poszukują wysoko wykwalifikowanych i wykwalifikowanych kandydatów do tej roli.

Ze względu na wyjątkowy charakter tej roli umiejętności miękkie odgrywają istotną rolę w określaniu kompetencji profesjonalisty. Bez niezbędnych umiejętności miękkich osiągnięcie jakiegokolwiek postępu zawodowego przez kierownika sprzedaży byłoby dużym wyzwaniem.

Zwykły profil stanowiska kierownika sprzedaży wymaga od kandydata posiadania następujących umiejętności:

1. Komunikacja

Większość sukcesu kierownika sprzedaży zależy od tego, jak komunikuje się z potencjalnymi klientami, obecnymi klientami i członkami zespołu. Dlatego posiadanie silnych umiejętności komunikacyjnych jest niezbędne dla każdego kierownika sprzedaży. Obejmuje to również umiejętności interpersonalne, które określają, jak dobrze dana osoba zachowuje się z różnymi ludźmi.

2. Prezentacja

Kierownicy sprzedaży powinni wiedzieć, jak skutecznie prezentować swoje pomysły i prezentować swoje produkty (lub usługi). Umiejętności prezentacji mają duże znaczenie w tej roli, ponieważ reklama może stworzyć lub złamać perspektywę. Dobre umiejętności prezentacji pomagają im prezentować swoje produkty potencjalnym klientom i maksymalizować ich szanse na generowanie większej sprzedaży.

3. Praca zespołowa

W większości przypadków kierownicy sprzedaży pracują w zespołach. Pracują razem, aby osiągnąć dzienne, tygodniowe i miesięczne cele sprzedażowe organizacji. Dlatego kierownik sprzedaży musi mieć silne umiejętności pracy zespołowej. Powinni wiedzieć, jak motywować swój zespół, współpracować z nim przy projektach i utrzymywać sportową postawę w miejscu pracy.

5. Badania

Kierownik sprzedaży musi wiedzieć, jak przeprowadzić odpowiednie badania. Muszą być na bieżąco z najnowszymi trendami w branży i uważnie obserwować, co robią ich konkurenci. Z tych powodów silne umiejętności badawcze są niezbędne do tej roli.

Przeczytaj: Co jest potrzebne, aby nowicjusz dostał pracę w sprzedaży?

Jak zostać kierownikiem sprzedaży?

Rola kierownika sprzedaży jest dość wymagająca. Muszą spotykać się z nowymi potencjalnymi klientami, generować leady, poszukiwać istniejących leadów i osiągnąć cel sprzedażowy swojej organizacji.

Ta rola wymaga również od profesjonalisty rozwinięcia wielu umiejętności miękkich, w tym komunikacji i pracy zespołowej. Uczenie się i rozwijanie tych umiejętności jednocześnie może być dość trudne.

Ponadto rozwijanie umiejętności miękkich wymaga dodatkowego wysiłku. Potrzebujesz odpowiednich wskazówek i strategii, aby nauczyć się tych umiejętności i stać się sprawnym kierownikiem sprzedaży. Najlepszym sposobem, aby przejść do tego procesu, jest ukończenie kursu na ten temat.

Uczestnictwo w kursie pomoże Ci szybko i skutecznie nauczyć się niezbędnych pojęć i umiejętności. Daje ci ustrukturyzowany program nauczania, dzięki czemu możesz odpowiednio zaplanować swoje studia i upewnić się, że uczysz się wszystkiego krok po kroku.

Ukończenie kursu sprzedaży pomoże Ci również wyróżnić się na tle rówieśników i ułatwi Ci wspinanie się po drabinie korporacyjnej. Firmy preferują wykwalifikowanych kandydatów na wyższe stanowiska, a jako certyfikowany specjalista stałbyś się dla nich preferowanym wyborem.

W upGrad oferujemy certyfikat Job Guaranteed PG w sprzedaży . To doskonały program dla każdego, kto chce rozpocząć karierę w sprzedaży.

Więcej o naszym programie

Nasza certyfikacja PG związana z pracą w sprzedaży jest programem 6-miesięcznym i obejmuje zapewnione miejsce w czasie trwania programu. Stworzyliśmy ten program dla niedawnych absolwentów i nowicjuszy, którzy chcą nauczyć się umiejętności i strategii sprzedaży na żądanie.

Program nauczy Cię wszystkich niezbędnych umiejętności sprzedażowych i przedmiotów:

  • Umiejętności interpersonalne i komunikacyjne
  • Poszukiwanie leadu
  • Zarządzanie kontem
  • Zorganizowane myślenie i rozwiązywanie problemów
  • Generowanie leadów
  • Możliwość dostosowania się do zmian
  • Zarządzanie behawioralne
  • Zarządzanie produktywnością
  • Praca zespołowa i przywództwo

Po ukończeniu tego programu możesz ubiegać się o stanowiska sprzedażowe w różnych branżach, takich jak FMCG, Edutech, Fintech itp. Aby móc aplikować, kurs wymaga jedynie ukończenia dowolnej dyscypliny.

Program oferuje ponad 160 godzin nauki poprzez sesje na żywo, filmy, wykłady i zadania. Odbędą się również dedykowane szkolenia z umiejętności miękkich.

W trakcie programu będziesz miał dedykowanego mentora, który pomoże Ci rozwiać wątpliwości i skutecznie uczyć się różnych przedmiotów. Będziesz mieć możliwość nauczenia się żargonu branżowego w zależności od twoich planów zawodowych i aspiracji.

Kurs oferuje również próbne próby, podczas których zdobywasz doświadczenie, jak wykonywać podczas pracy i rozmów kwalifikacyjnych.

Wniosek

Kierownicy sprzedaży są kręgosłupem firmy. Napędzają wzrost i odpowiadają za generowanie przychodów dla swojej organizacji poprzez osiąganie celów sprzedażowych.

Pracują w zespołach, kontaktują się z potencjalnymi klientami, śledzą istniejące leady i reprezentują swoją firmę na profesjonalnych wydarzeniach. Z pewnością ich rola wymaga dużego wysiłku i poświęcenia. Jeśli jesteś zainteresowany karierą dyrektora sprzedaży, zalecamy wzięcie udziału w kursie, o którym wspomnieliśmy w poprzedniej sekcji. Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj: Certyfikacja PG powiązana z pracą w sprzedaży .

Wyląduj na swojej wymarzonej pracy

Zostań kierownikiem sprzedaży